Конопля не в моді – у наркоманів хіт-сезону «аромосуміші»! Частина 1: Що це і як ми наркотичну травку купляли

  • Розслідування. Частина 1


На Буковині продовжують продавати «ароматичні суміші для куріння». Нагадаємо,  31 травня КАБМІН України вніс їх основні діючі речовини до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.  Ми ж без проблем відвідали одну з «точок» продажу «аромосумішей» і поспілкувались про особливості цих дурманів з продавцем.
Продовжуючи власне журналістське розслідування, дізнались про дії буковинської міліції, влив курильних наркотиків на організм людини та думку буковинської молоді щодо різної «травки».
Що ж таке ці «аромосуміші», чи існують «легкі наркотики» взагалі, чи варто їх легалізувати,  настільки вони небезпечні?
  •   Історія. Що таке аромосуміші для куріння і як вони з’явились на Україні?


У світі є безліч трав, рослин, грибів, які містять у собі отруту, ця  отрута спричиняє галюцинації, яких декому дуже бракує. Серед молоді найбільш відомий звичайний мак або ж конопля. В Україні вживання наркотичних засобів з них вже давно заборонили. Та наркобізнес є надприбутковим, тому світові наркобарони шукають усе нових шляхів обійти законодавство, підсадити на залежність якомога більше людей та найголовніше заробити! І цей шлях був знайдений. 
У 2004-2006 роках на території  Північної Ірландії з’явилась компанія The Psyche Deli, яка почала яка почала виробляти і продавати мікси, суміші екзотичних трав. Вони позиціонувались, як легальні суміші для куріння трав’яного походження. До 2008 року ці суміші не давали позитивного результату на вміст наркотичних речовин, завдяки чому отримали величезну популярність серед курців по всьому світу.
У результаті досліджень виявилось, що до рослинних компонентів додавали  хімічні аналоги наркотиків: синтетичні канабіноїди, які за своєю формулою і дією відповідають марихуані, але перевищують її психотропний ефект у декілька разів і є набагато не безпечнішими.
За даними Міністерства охорони здоров’я України ці курильні суміші, у разі зловживання, можуть спричинити порушення функціонування життєво важливих органів людини й глибокі психічні розлади, спровокувати шизофренію, самогубства або навіть зупинку серця.
У Росії відомий випадок, коли 21-річний хлопець, який покурив «мікс», переплутав вікно з дверима і розбився, впавши з 8 поверху.
 Нині кажуть, що виробництво цих аромосумішей зосереджено десь у Індонезії. Діючі речовини аромосумішей:     аналог марихуани тетрагідроканабінол — JWH 018, а також рослини під екзотичними назвами «Гавайська троянда», «Шавлія віщунів», «Блакитний лотос» та інші вже заборонили в низці країн Європи, в кінці минулого року через низку смертей після вживання цих «трав» їх заборонили і в Росії. 

Таким чином Україна стала новим ринком збуту. З початку року у нашій державі почали відкриватись магазини, де начебто легально і недорого можна було придбати «ароматичну травку», у Луганську та Донецьку навіть з'явилися автомати для продажу так званих «спайсів», цей дурман міг купити хоч неповнолітній, при чому цілодобово. У Києві спеціальні магазини «Аромосумішей для куріння» можна було побачити в метро і майже на кожній зупинці громадського  транспорту.
 З’явились декілька таких точок продажу і в Чернівцях. Буковиною пішли чутки – ароматичні суміші, призначені для ароматизації приміщення, можна курити і отримувати кайф більший, ніж, наприклад, від коноплі марихуани. Трави ці настільки екзотичні, що їх просто ще не встигли внести до списку наркотичних речовин, а що не заборонено – те дозволено. Без проблем придбати начебто легальний дурман можна було навіть в інтернеті з доставкою додому. Що саме входило до складу цих трав’яних сумішей, якими хімічними сполуками оброблялася ця травка, – нікому не розповідалось.

Та нарешті 31 травня Кабмін України прийняв постанову №373 «Про внесення змін до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів». До цього списку додали основні складові цих дурманячих ароматичних сумішей. Інтернет магазини з продажу цих диво-рослин оголосили розпродажі. Офіційно через 10 днів після оприлюднення постанови Кабміну, а це з 10 червня правоохоронні органи можуть затримувати та арештовувати усіх, в кого виявлять ці  речовини. Надалі, через 10 днів після реєстрації Мін'юстом відповідного наказу МОЗ, який приймуть до кінця цього місяця, зберігання і поширення встановлених кількостей Сальвії, Гавайської троянди та інших зазначених речовин каратиметься відповідно до Кримінального кодексу України. Затримані несуть кримінальну відповідальність таку ж, як при виявленні усіх інших наркотиків.
Ціна на «мікси» коливається від 110 до 160 гривень за один грам, а оголошення про їх продаж чіпляють на двері під'їздів. При цьому інтернет-магазини «спайсів» рясніють повідомленнями на кшталт: «Мікси трав є продуктом, призначеним для колекціонування. Виробник попереджає, що продукція не для вживання всередину».


  •  Придбати синтетичну травку на Буковині не важко


Місця, де у Чернівцях продають «аромосуміші для куріння» або ж, простіше кажучи, наркотичну травку виявити не складно. Знайомі розказали мені про приблизне місцезнаходження трьох таких «точок». В останній день продажу курильних сумішей (в 10 день з прийняття постанови Кабміну про їх заборону) ми без проблем знайшли один такий «магазинчик».
У спальному районі, біля ринку, в одному ряду з іншими магазинами ми побачили вивіску на усю вітрину «Ароматизатори ти аромосуміші». Двері у цей магазин не відчиняються, натомість у них є невеличке віконечко – присівши до якого я з колегою поспілкувались з продавцем:
-    Добрий день! А ми щось хотіли для кальяну покурити… Що у вас є, бо ми чули, але ще не пробували…
-    Нічьо не пробували, вообще?
-    Ні, ми чули просто, що щось таке є
-    Що ж вам таке дати слабеньке...
-    Ну, щось  таке нормальне, щоб не дуже гребашило…
-    «Кому» пробували?
-     Ні, ми лиш слухали, що розказували знайомі. «Раджа» казали класний…Є у вас?
-    Боюсь, щоб погано вам не стало. Ну, «Раджі» у нас нема. Є «Хепінейшн», «Кома», «Хелоуїн»…
-    А  «Хепінейшн» це нормальна штука?
-    Ну, вона  на сміх тягне
-    І стільки коштує?
-    50 грн. Там 0,25 грам. Вам зараз хватить 1 тягу на двох.  Ви той пакетик три чи чотири рази будете курити.
-    А якщо на компанію, чоловік 5?
-    Смотря скільки вони курять, вони це теж курили чи ні?
-    Ні
-    На 5 чоловік вам нада?.. Даю вам «Хамеліон»…
-    А що це таке? Що в нього входить?
-    Це мікс трав…
-    З чого складається?
-    Я не знаю…
-    Ми чули, що їх заборонили, щоб нас менти не загребли…
-    Нє-нє, там наклейка, це все…Якщо магазин нас ще відкритий – то вас ніхто нічого… Вже після того, як всі закриються…
-    А що їх закривають?
-    Їх закривають, бо їх стали дуже багато малолєток купляти…
-    А ви стільки, бо ми зараз питаємо, що по-чому, купувати пізніше будемо…
-    Я сутку
-    І в ночі теж?
-    Да-да
-    А проста конопля є, чи в составі?
-    В составі нема там коноплі, нас би зразу в перший день закрили…
-    І ціни однакові, по 50 все?
-    Да
-    На 5 чоловік стільки треба?
-    Вам хвати одного пакетику цього на 0,25 на п’ятьох, якщо ви ніколи не курили…
-    Це його як, добавляється в кальян…?
-    Да, можна в кальян, але там маленька така щіпоточка кидається, чуть-чуть
-    Після того машину водити не варто, так…?
-    Ну, машину можна водити. Але смотря, як ви себе будете чуствувати
-    А як ми будемо себе чуствувати?
-    Смотря скільки ви скурите
-    А якщо нам наприклад на двох, то це нормально?
-    Нє-нє-нє (посміхається), це дуже багато!

Доки ми спілкувались з продавцем, до віконця підійшли ще двоє покупців. Коротка розмова: «Два!», – і хлопець простягає гроші. Продавець дає два пакетика у яскравих упаковках і попереджає: «Лавочка працює останній день». Для подальшого зв’язку диктує постійному покупцю номер телефону.
-    Всьо, сегодня последний день?
-    Да
-    Тебе номер давал (нерозбірливо називає  ім’я) ?
-    Нєа
-    Дать те номер?
-    Опа! Давай…
(записує номер)

Цей же номер телефону дали і нам:
-    То ви сьогодні останній день і ще лиш вночі будете, так?
-    Да
-    А якщо що, як з вами зв’язатись?
-    Можу номер дать
-    Давайте….

Ми спостерігали за цим магазином ще 10 хвилин: за цей час до нього  підійшли 6 покупців – кожен робив покупку мінімум по 50 грн. Дехто записував номер телефону. Підходила переважно молодь: на вигляд і багата, і не дуже. Декілька  хлопців у шортах,  один – стильно одягнений, після покупки аромосумішей сів за кермо шикарного мерседеса…


3 коментарі

Ігор Гамаль
В більшості випадків, ці «торгаші» і самі не знають, що продають…
Лариса Репка
очі продавця червоного відтінку видавали, що на практиці він то знає, що продає…
Ігор Гамаль
— Це мікс трав…
Мав на увазі, що не знають компонентів, хімічну складову…
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте